¶ρθρα: Δημοσιευμένα Αρθρα: Βιογραφικό σημείωμα του Χρήστου Τυρεκίδη

1955: Γεννήθηκε στην Τριανταφυλλιά Σερρών
1974: Ανοίγει δικό του ατελιέ στην επαρχεία
1977: Κάνει τις πρώτες του τοιχογραφίες στην Ρόδο.
1985: Μέλος του συλλόγου Επαγγελματιών Ζωγράφων Βορείου Ελλάδος, συμμετέχει σε όλες τις δραστηριότητές του.
1985: Κάνει στην επαρχεία την πρώτη του ατομική έκθεση με πίνακες ζωγραφικής και χαρακτική στο γυαλί
1986: Σεπτέμβριος, εκθέτει στην αίθουσα Τέχνης της Χ.Α.Ν.Θ. όπου και θα του προτείνουν να παραδίδει μαθήματα ζωγραφικής.
Ο χώρος διδασκαλίας αποκαλύπτει την ικανότητά του στην μετάδοση γνώσεων.
Η φιλοσοφία του για την τέχνη, απλή και άμεση, μεταγγίζεται εύκολα στο φιλότεχνο κοινό της πόλης, κι η διδασκαλία του επεκτείνεται για τα επόμενα επτά χρόνια, γνωρίζοντας τα μυστικά της τέχνης του σε περισσότερους από χίλιους πεντακόσιους μαθητές του. Από τότε, η προσωπική του δουλειά μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, προσπαθώντας για την δική τους ανάδειξη.
Σήμερα, πολλοί μαθητές του πραγματοποιούν με επιτυχία ατομικές ή ομαδικές εκθέσεις ζωγραφικής.
1992: Ανοίγει το Εργαστήρι Καλών Τεχνών -Tυρεκίδη-, συνεχίζοντας το διδασκαλικό του έργο.
1998: Αύγουστος, εκθέτει ελαιογραφίες με σπάτουλα στο καφέ-Τέχνη Λιακωτό στον Βάμο Χανίων Κρήτης.
1999: Ιανουάριος, αναδρομική έκθεση στην αίθουσα Ε! Διαμερίσματος Θεσσαλονίκης, Πέτρου Συνδίκα 24.
1999: 26 Μαρτίου - 8 Απριλίου, συμμετοχή στους "Εικαστικούς διαλόγους για την Φλώρινα" Γκαλερί Λάβα.
1999: 28 Ιουλίου - 25 Αυγούστου, συμμετοχή στην ομαδική έκθεση ζωγραφικής - χαρακτικής, αφιερωμένη στο σύλλογο γονέων παιδιών με σύνδρομο Down, στον Βυζαντινό πύργο Ν. Φωκαίας
2000: Ατομική έκθεση Καλοκαίρι στο Βάμο Χανίων και το Φθινόπωρο στο Ε! διαμέρισμα Θεσ/νίκης.
2000: Ετοιμάζει τα "ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ" με CD & DVD. Μέσα από τα μαθήματα, οδηγεί το μαθητή στην γνώση για τον Όγκο των αντικειμένων, για την Προοπτική, τη Φωτοσκίασης κ.α. Με τα DVDs για την ελαιογραφία διδάσκει όλα όσα χρειάζονται για ένα Τοπίο, για το Πορτραίτο, το Σώμα, το Δάσος κ.α. καθώς και με μαθήματα Αγιογραφίας με θέμα την Οδηγήτρια, τον Ζωοδότη Χριστό κ.α..
2005: Χριστούγεννα, αναδρομική έκθεση στο φουαγιέ του δημοτικού Θεάτρου Καλαμαριάς "Μελίνα Μερκούρη"

Η δουλειά του κινείται σε εικόνα & ανεικονικό αρμονική συνύπαρξη των αντιθέσεων που εκφράζουν λογική & συναίσθημα. Ζωγραφίζει κατά περιόδους με ένταση, αντλώντας θέματα από την Ελληνική φύση κι από τη ζεστή ανθρώπινη παρουσία. Η δουλειά του κυρίως λάδι, η πινελιά συγκρατημένη αλλά πλούσια σε αποχρώσεις. Παλέτα η ζωγραφισμένη του επιφάνεια, απ΄ όπου και ξεπηδά ο χρωματικός του πλούτος. Έργα του υπάρχουν σε πολλές ιδιωτικές συλλογές καθώς και στο εξωτερικό.
¶λλες δραστηριότητες:
1984: Ολοκληρώνει το πρώτο του βιβλίο «Ο ΧΡΟΝΟΣ» «Πνευματικός Κόσμος».
1989 - 90: Σκιτσάρει στο περιοδικό «Ιμβριώτικα νέα».
1995 - 96: ¶ρθρα του δημοσιεύει ο Αγγελιοφόρος Θεσ/νίκης με θέμα «Σχόλιο σε ένα μάθημα Ζωγραφικής» & «Τέχνη»